Masyw Ślęży tworzy kilka wzniesień: Wierzyca, Gozdnica, Stolna, Radunia, Gozdnik, Czernica oraz Ślęża. Popularny cel weekendowych wycieczek.

Ślęża - widok z drogi od strony zachodniejPośród płaskich krajobrazów Niziny Śląskiej masyw Ślęży prezentuje się jako wyniosły bastion. Wyraźnie górująca nad okolicą od zarania dziejów była miejscem kultu. Nazywana Śląskim Olimpem Ślęża (718 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem Przedgórza Sudeckiego. Wysokością 718 m n.p.m. przewyższa nawet najwyższy wierzchołek Gór Świętokrzyskich. Ślęża, nazywana także Sobótką, ma kształt dość regularnego stożka. Masyw zbudowany jest z granitów, gabra i amfibolitów.

Ślężę porastają dolnoreglowe lasy mieszane z przewagą sosny, świerka, dębu i buka. W partii szczytowej na rumowiskach rosną świerki. Odosobnienie masywu przyczynia się do zwiększenia opadów i chłodniejszego klimatu typowego dla obszarów górskich. Dzięki temu w lasach znajdziemy wiele okazów roślin górskich. Na gabrowych głazach szczytowych rosną mszaki. W podszyciu lasów występują m.in. wawrzynek wilczełyko, przenet purpurowy, kokoryczki, starce. Od 1954 roku Ślęża jest objęta ochroną jako Rezerwat Góra Sobótka (Ślęża) o powierzchni 142 ha.

Szczyt - niegdyś umocniony wałami - był miejscem kultu pogańskiego. Początki sięgają epoki brązu, a schyłek datuje się na X wiek. Szczyt obwiedziony jest wałem usypanym z kamieni o wydłużonym, owalnym kształcie. Na górze stoją tajemnicze posągi: "Panna z rybą", "Niedźwiedź" czy "Dzik", zwany także niedźwiedziem. Na posągach lub skałach wyryte są tajemnicze znaki krzyża solarnego. Kultowe rzeźby nie stoją i prawdopodobnie nigdy nie stały na szczycie Ślęży! Zostały przypadkiem odnalezione przez dzierżoniowskiego lekarza Burkhardta w 1733 r., w połowie drogi z Sobótki (miasta) na szczyt Ślęży i mniej więcej w tym samym miejscu do dzisiaj stoją. Wyjątkiem jest wspomniany "dzik". Znaleziony w połowie XIX w. przy drodze ze Strzegomian, w XX w. został przeniesiony na szczyt Ślęży gdzie dziś stoi naprzeciw schroniska im. R. Zmorskiego. Ślęża była jednym z najważniejszych miejsc kultu całej Słowiańszczyzny. Nazwę szczytu przejęło jedno z plemion zamieszkujących podnóże góry - Ślężanie, którzy zamieszkiwali później cały Śląsk. Za panowania Bolesława Krzywoustego wzniesiono na szczycie klasztor augustianów, sprowadzonych przez Piotra Własta. Po dość krótkim czasie budowlę przeniesiono do wsi Górki, a później do Wrocławia. Obecnie wierzchołek jest celem licznych wycieczek turystycznych. Stojąca na nim wieża widokowa umożliwia oglądanie wspaniałych panoram. Widać stąd Nizinę Śląską z Wrocławiem, Przedgórze Sudeckie, a w kierunku południowym i południowo-zachodnim dominują Sudety. Przez szczyt Ślęży przechodzą trzy szlaki - żółty, czerwony i niebieski. Dzięki temu mamy możliwość dotarcia na tę górę z sześciu różnych kierunków. Dodatkowo przez Przełęcz Tąpadła przebiega zielony szlak, który stwarza nam kolejne możliwości (z przełęczy na szczyt można dotrzeć szlakiem żółtym lub niebieskim).