Gotycki, barokizowany kościół, najwspanialszy zabytek sakralny Kłodzka znajduje się w samym centrum, na placu Kościelnym. Obecnie w rękach zakonu jezuitów.
Jest to najstarszy zachowany w Kłodzku kościół i jedna z najpiękniejszych świątyń Ziemi Kłodzkiej. Jego budowę rozpoczęto po 1364 roku i z przerwami spowodowanymi zawirowaniami historycznymi prowadzono do połowy XVI w. Po wojnie trzydziestoletniej, w czasie której kościół został uszkodzony, dokonano odbudowy połączonej z przebudową i modernizacją kościoła. Jest to trójnawowa, orientowana bazylika o siedmiu przęsłach, zamknięta od wschodu trzema absydami, a od zachodu dwoma nierównymi wieżami, zbudowana z ciosów piaskowca i cegły, ma 62 m długości i 22 m szerokości. Nad nawami bocznymi w trakcie barokowej przebudowy zbudowano empory.
Dominują tu dwa style architektoniczne: późny gotyk i barok. Z elementów kamieniarki gotyckiej na największą uwagę zasługuje wieża północna i kaplica zwana Ogrójcem oraz pochodzące z pierwszego etapu budowy portale: północny ze Św. Janem Chrzcicielem i główny z chustą Św. Weroniki. Również okna naw bocznych posiadają przepiękne i bardzo różnorodne maswerkowania.
Jednym z fundatorów świątyni był pierwszy arcybiskup praski Arnoąt z Pardubic. Zgodnie z jego życzeniem pochowano go w nawie głównej kościoła. Nad jego grobem ustawiono kamienny nagrobek, który później uległ uszkodzeniu. Uszkodzony nagrobek przeniesiono do nawy północnej, dziś nad jego grobem znajduje się kamienna płyta, zaś w 500 rocznicę śmierci (1864) przed pierwszym filarem nawy północnej ustawiono pomnik klęczącego biskupa.
Wewnątrz świątyni zostało zbarokizowane, zachowały się jednak elementy gotyckie. Należą do nich dwie figury Matki Boskiej: jedna w ołtarzu głównym tzw. Madonna Kłodzka lub Matka Boska Łaskawa, druga to Madonna z czyżykiem - rzeźba ogromnej klasy przypisywana Piotrowi Parlerowi - budowniczemu katedry Św. Wita w Pradze. Znajduje się ona w kaplicy Św. Jakuba, gdzie na sklepieniu i ścianach możemy obejrzeć późnogotyckie malowidła.
Przy jednej z najwspanialszych barokizacji na Śląsku pracowali wybitni artyści zarówno miejscowi jak i sprowadzeni z daleka. Do najcenniejszych należą dzieła Michała Klahra Starszego: ambona, konfesjonały, ławy kościelne, ołtarz wniebowzięcia, prospekt organowy oraz inne pojedyncze rzeźby. Piękny, architektonicznie rozbudowany ołtarz główny wykonał J.A. Siegwitz wg projektu Ch. Tauscha. Zdobiące sklepienie sztukaterie wykonali mistrzowie włoscy. W ramach nad emporami możemy obejrzeć ilustracje hymnu "Salve Regina". Półfiguralne rzeźby 14 Wspomożycieli dopełniają dekoracji nawy głównej.
Parafia rzymskokatolicka Wniebowzięcia NMP
Pl. Kościelny 9
57-300 Kłodzko
Tel. 074 865 80 20