Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich obejmuje najwyższą część Gór Kamiennych, zachodnią część Gór Suchych oraz wschodnią część Gór Wałbrzyskich. Utworzony w 1998 r.

Początkowo utworzono tu Obszar Chronionego Krajobrazu Gór Kamiennych, w roku 1998 podniesiono rangę tego rejonu do parku krajobrazowego. Celem było i jest zachowanie przyrodniczych, turystycznych, kulturowych i estetycznych walorów Gór Suchych i rejonu Borowej w Górach Wałbrzyskich. Ma on powierzchnię 64,93 km2 a dodatkowo jego otulina ma 28,496 km2

Ponad 80% powierzchni parku to lasy - na ogół świerkowe (87%), ale także bukowe (8%) a w pozostałej części mieszane. Ładne starodrzewia bukowe znajdują się w dolinie Złotej Wody - na płd. wsch. od Przeł. Trzech Dolin. W lasach mieszanych znajdziemy graby, jarząby i jawory. Występują one jednak tylko niedużymi płatami, np. na płn. stoku Suchawy. W runie tych lasów występują takie gatunki, jak paprotnik kolczysty, gwiazdnica gajowa i chroniona śnieżyca wiosenna. W Górach Suchych występuje także często lilia złotogłów. Na Hali pod Klinem (rejon schr. Andrzejówka) można znaleźć sporo roślin subalpejskich, natomiast niżej położone łąki i pastwika na skutek nawożenia i wykaszania traw mają silnie zmienioną swoją roślinność. Świat zwierząt nie różni się natomiast zbytnio od reszty Sudetów.
W centralnej części parku na Przełęczy Trzech Dolin (799 m, na starszych mapach 805 m) stoi schronisko PTTK Andrzejówka - dobra baza noclegowa i gastronomiczna. Od północy można tu dojechać samochodem z Wałbrzycha poprzez Rybnicę Leśną. W tym rejonie przez wiele lat odbywały się narciarskie Biegi Gwarków - masowe imprezy. W ostatnich jednak latach ze względu na kapryśność zimowej aury (śniegu brakowało) imprezę tę przeniesiono parę kilometrów na zachód, do Sokołowska.

Witold Papierniak