Kopalnia uranu z lat 1948-1953, położona na północnym stoku Żmijowca. Udostępniona do zwiedzania dawna sztolnia nr 18 leży przy drodze Kletno - Sienna.
Sztolnia ta stanowi najwyżej położony fragment dawnej kopalni. Znajduje się ona w dolinie Kleśnicy, blisko Jaskini Niedźwiedziej, leży na podobnej wysokości 773 m n.p.m. i w tej samej odległości od parkingu powyżej wsi Kletno.
Idzie się jednak do niej w innym kierunku: drogą z Kletna do Siennej i do kompleksu zimowego Czarna Góra. Droga ta jest zaasfaltowana i dostępna dla samochodów osobowych. Wyznakowano tu też nowy, nietypowy szlak: niebieski, ukośny pasek na białym, kwadratowym tle. Prowadzi on do sztolni nieco dłuższą, za to starszą, jeszcze średniowieczną tzw. rudną drogą. Można przy niej zobaczyć więcej śladów dawnych robót górniczych. Atrakcją podziemi są bajecznie kolorowe minerały: fluoryty, kwarce (kryształy górskie i ametysty) oraz malachity.
Chodnikami przechodzi się pod ziemią na razie ok. 130 m, docelowo będzie ponad 250 m. Miejscowy przewodnik opowie sporo o historii górnictwa w okolicy, także o uranie, bo on wywołuje najwięcej emocji. Ale nie obawiajmy się, poziom promieniowania pod ziemią nie jest groźny dla zdrowia, jest taki sam, jak na jej powierzchni. Wspaniałe gniazda fluorytów zobaczymy dopiero pod koniec zwiedzania. Zimą tworzą się w niej ciekawe nacieki lodowe i można spotkać śpiące nietoperze. Temperatura jest podobna przez cały rok, ok. +7°C, trzeba się zatem w lecie cieplej ubrać.
Nieczynna Kopalnia Uranu w Kletnie zaprasza od lutego do listopada codziennie, od 9.00 do 17.00
NIECZYNNA KOPALNIA URANU w KLETNIE
PODZIEMNA TRASA TURYSTYCZNA Sp. z o.o.
57-550 Stronie Śląskie, ul. Kościuszki 55
INFORMACJA i REZERWACJA: tel. 0601-889-243